Udekoruj kominek na Święta! Poradnik + garść inspiracji.

13.12.16

Wielu z nas głowi się w jaki sposób udekorować na Święta kominki i komody, które bardzo często są najważniejszymi meblami w naszych salonach. Zły dobór i układ akcesoriów potrafi zepsuć wygląd całego pokoju, a dobry - nadać tonu i upiększyć. By ułatwić Wam to zadanie, przygotowałam krótki poradnik, w którym znajdziecie podstawowe informacje na temat kompozycji przedmiotów na tych tak ważnych punktach naszych domów.

Kominek nie lubi konkurencji. Ponieważ uwielbia być w centrum zainteresowania, ważne jest, by dekoracje znajdujące się na nim podkreślały styl całego wnętrza. Dla wielu z nas nie jest to proste zadanie. Często zastanawiamy się co postawić na kominku, by podkreślić jego urodę. Świeczniki, zdjęcia, a może po prostu powiesić telewizor? W przypadku palenisk nowoczesnych sprawa jest o tyle prosta, że większość z nich nie posiada gzymsu (półki), na którym można postawić akcesoria dekoracyjne. Ci mogą się pokusić na atrakcyjne przyozdobienie niskich szafek i komód. Efekt gwarantowany! Dużo większe pole do popisu mają posiadacze kominków z tradycyjną obudową, na której można zrealizować nawet najbardziej ambitne projekty dekoracyjne. 

Po przydługim wstępie czas zabrać się do pracy. Nasza kompozycja będzie miała kształt trójkąta z położonym pośrodku i górującym nad resztą obiektem centralnym (krok 1), symetrycznie rozstawionymi po jego bokach "ciężarami" (krok 2), pomiędzy którymi umieścimy drobne przedmioty, które stworzą podstawę figury (krok 3). KROK 1: WYBIERZ OBIEKT CENTRALNY.

Ustaw go na środku gzymsu lub komody. Zwróć uwagę na to, by pod względem wielkości  był możliwie największym przedmiotem spośród wszystkich, które wykorzystasz w projekcie. Jego wielkość powinna być dopasowana do wielkości paleniska, jak i wysokości ściany dostępnej nad gzymsem. 

Najlepsze obiekty centralne to: 

- lustra w ozdobnych ramach
- obrazy
- zdjęcia rodzinne
- grafiki
- wieńce bożonarodzeniowe
- dość duże zegary

KROK 2. DOPASUJ "CIĘŻARY" KOMPOZYCJI.

Ciężarami są zazwyczaj przedmioty ustawione symetrycznie po bokach obiektu centralnego. Nadadzą one kompozycji szerokości i "wagi". Obiekty te mogą, ale nie muszą być identyczne. Wielu dekoratorów wyznaje zasadę trzy plus jeden - ustaw trzy podobnej wielkości przedmioty po jednej stronie np. obrazu i jeden większy po drugiej. Ważne jest to, by ich wysokość była podobna, ale niższa niż obiektu centralnego. 

Idealne "ciężary" to: 

- świeczniki
- ozdobne lampy
- lampiony 
- doniczki lub wazoniki z kwiatami lub np. niewielkimi choinkami. 

KROK 3: WYPEŁNIJ PRZESTRZEŃ POMIĘDZY "CIĘŻARAMI" .

Ostatnim etapem jest ustawienie różniących się wielkością przedmiotów przed obiektem centralnym i pomiędzy "ciężarami" naszej kompozycji. Zwróć uwagę na to, by były one proporcjonalnie niższe od "ciężarów"i nie konkurowały z nimi pod względem kolorystyki. 

Świetnymi wypełniaczami są: 

- niewielkie figurki
- bombki
- ozdobne litery
- świeczniki typu T-light
- wazoniki
- girlandy ze świerku lub kwiatów
- świąteczne skarpety

Po ustawieniu wszystkich obiektów sprawdź, czy pasują do siebie jak i do samego kominka lub komody pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Jeśli któryś z elementów dominuje nad obiektem centralnym, warto go wymienić. Ważne jest to, by kompozycja utrzymała kształt trójkąta.

INSPIRACJE 

Na koniec worek inspirujących zdjęć, które z pewnością ułatwią Wam zadanie. Ciekawa jestem, które najbardziej przypadnie Wam do gustu. 


Źródło zdjęć: Pinterest

Miłego dekorowania!Koniecznie przeczytaj

1 komentarze

  1. Nie wiem dlaczego, ale te skarpety na kominku strasznie kojarzą mi się z amerykańskimi filmami i niestety nie trafia to do mnie :(

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Napisz do mnie!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *